ENGINEERING CREW

Survivors are Underlined

 

Abraham, C Fireman
Adams, R Fireman
Allen, E Trimmer
Allen, H Fireman
Alsopp, Alfred S Junior Electrician
Avery, J Trimmer
Bailey, G. W Fireman
Baines, Rich Greaser
Ball, W Fireman
Bannon, John Greaser
Barlow, C Fireman
Barnes, Chas Fireman
Barnes, J Fireman
Barrett, F. W Fireman
Barrett, Fredrick Leading fireman
Beattie, F Greaser
Beauchamp, George Fireman
Bell, Joseph Chief Engineer
Bendell, T Fireman
Bennett, G Fireman
Benville, E Fireman
Bessant, W Fireman
Bevis, J Trimmer
Biddlecombe, C Fireman
Biggs, E Fireman
Billows, J Trimmer
Binstead, Walter Trimmer
Black, A Fireman
Black, D Fireman
Blackman, H Fireman
Blake, P Trimmer
Blake, Seaton Mess steward
Blake, T Fireman
Blancy, J Fireman
Blann, Eustace Fireman
Bott, W Greaser
Bradley, P Fireman
Brewer, H Trimmer
Brigge, W Fireman
Brooks, J Trimmer
Brown, J Fireman
Brown, J Fireman
Burroughs, A Fireman
Burton, E Fireman
Butt, W Fireman
Calderwood, H Trimmer
Camner, J Fireman
Carr, R Trimmer
Carter, F Trimmer
Casey, T Trimmer
Castleman, E Greaser
Cavell, George Trimmer
Cherrett, W Fireman
Chisnall, G Boilermaker
Chorley, J Fireman
Clark, W Fireman
Coe, H Trimmer
Coffey, John Fireman (deserted in Queenstown)
Coleman, J Mess steward
Collins, Samuel Fireman
Coombes, G Fireman
Cooper, H Fireman
Cooper, J Trimmer
Copperthwaite, B Fireman
Corcoran, D Fireman
Cotton, A Fireman
Couch, J Greaser
Couper, R Fireman
Coy, F. E. G Junior third assistant engineer
Crabb, H Trimmer
Creese, H Deck engineer
Crimmins, J Fireman
Cross, W Fireman
Cunningham, B Fireman
Curtis, A Fireman
Davies, T Leading fireman
Dawson, J Trimmer
Diaper, J Fireman
Dickson, W Trimmer
Dilley, J Fireman
Dillon, Thomas Patrick Trimmer
Dodd, E. C Junior third engineer
Dodd, R Junior fourth assistant engineer
Doel, F Fireman
Dore, A Trimmer
Doyle, F Fireman
Duffy, William Writer
Dyer, Henry Ryland Senior fourth assistant engineer
Dymond, Frank Fireman
Eagle, A. J Trimmer
Eastman, C Greaser
Elliott, Everett Edward Trimmer
Ervine, George Assistant electrician
Evans, W Trimmer
Farquharson, W Senior second engineer
Fay, F Greaser
Ferrary, Auto Trimmer
Ferris, W Leading fireman
Fitzpatrick, C. W Mess steward
Fitzpatrick, H Junior boilermaker
Flarty, E Fireman
Ford, H Trimmer
Ford, Thomas Leading fireman
Foster, A Storekeeper
Fraser, J Junior third assistant engineer
Fraser, J Fireman
Fredricks, W Trimmer
Fryer, A Trimmer
Gardner, F Greaser
Geer, A Fireman
Godley, G Fireman
Golder, M. W Fireman
Gordon, J Trimmer
Goree, F Greaser
Gosling, B Trimmer

Gosling, S Trimmer
Graham, T Fireman
Graves, S Fireman
Green, G Trimmer
Gregory, D Greaser
Grodidge, E Fireman
Gunnery, G Mess steward
Hagan, J Fireman
Hall, J Fireman
Hallett, G Fireman
Hands, B Fireman
Hannam, G Fireman
Harris, E Fireman
Harris, F Fireman
Harris, F Trimmer
Harrison, N Junior second engineer
Hart, Thomas Fireman
Harvey, Herbert G Junior second assistant engineer
Hasgood, R Fireman
Haslin, J Trimmer
Head, A Fireman
Hebb, A Trimmer
Hendrickson, Charles Leading fireman
Hesketh, James H Second engineer
Hill, J Trimmer
Hinton, W Trimmer
Hodge, C Senior third assistant engineer
Hodges, W Fireman
Hodgkinson, L Senior fourth engineer
Hosgood, R Fireman
Hosking. G. F Senior third engineer
Hunt, Albert Trimmer
Hunt, T Fireman
Hurst, C. J Fireman
Hurst, Walter Greaser
Ingram, C Trimmer
Instance, T Fireman
Jacobson, John Fireman
Jago, J Greaser
James, Thos Fireman
Jarvis, W Fireman
Joas, N Fireman
Judd, C Fireman
Jukes, J Greaser
Jupe, Herbert Assistant electrican
Kasper, F Fireman
Kearl, C Greaser
Kearl, G Trimmer
Keegan, Jas Leading fireman
Kelly, Jas Greaser
Kelly, William Assistant electrician
Kemish, George Fireman
Kemp, Thos Executive fourth assistant engineer
Kenchenten, Fredrick Greaser
Kenzler, A Storekeeper
Kerr, T Fireman
Kinsella, L Fireman
Kirkham, J Greaser
Knowles, T Firemen's messman
Lahy, T Fireman
Lee, H Trimmer
Light, C Fireman
Light, W Fireman
Lindsay, W Fireman
Lloyd, W Fireman
Long, F Trimmer
Long, W Trimmer
Mackie, W. D Junior fifth assistant engineer
Magee, W Senior sixth assistant engineer
Major, W Fireman
Marrett, G Fireman
Marsh, F Fireman
Maskell, L Trimmer
Mason, F Fireman
Mason, J Leading fireman
May, A. W Fireman's messman
May, Arthur Fireman
Mayo, W Leading fireman
Mayzes, T Fireman
McAndrew, Thos Fireman
McAndrews, W Fireman
McCastlen, W Fireman
McGann, James Trimmer
McGarvey, E Fireman
McGaw, E Fireman
McGregor, J Fireman
McInerney, T Greaser
McIntyre, William Trimmer
McQuillan, William Fireman
McRae, William Fireman
McReynolds, W Junior sixth assistant engineer
Middleton, Alfred Assistant electrician
Milford, George Fireman
Millar, R Extra fifth assistant engineer
Millar, T Assistant deck engineer
Mintram, W Fireman
Mitchell, B Trimmer
Moore, J Fireman
Moore, R Trimmer
Moores, R Greaser
Morgan, A Trimmer
Morgan, T Fireman
Morrell, R Trimmer
Morris, A Greaser
Morris, W Trimmer
Murdoch, W Fireman
Nettleton, G Fireman
Newman, C Storekeeper
Noon, John Fireman
Norris, J Fireman
Noss, B Fireman
Noss, H Fireman
Nutbean, William Fireman
O'Connor, John Trimmer

Olive, C Greaser
Oliver, H Fireman
Othen, C Fireman
Paice, R Fireman
Painter, Charles Fireman
Painter, F Fireman
Palles, T Greaser
Pand, G Fireman
Parsons, F. A Senior first assistant engineer
Pearce, J Fireman
Pelham, G Trimmer
Perry, E Trimmer
Perry, H Trimmer
Phillips, G Greaser
Pitfield, W Greaser
Podesta, J Fireman
Pregnall, George Greaser
Preston, Thomas Trimmer
Priest, John Fireman
Proudfoot, R Trimmer
Pugh, P Leading fireman
Pusey, Robert Fireman
Ranger, Thomas Greaser
Read, J Trimmer
Reed, R Trimmer
Reeves, F Fireman
Rice, C Fireman
Richards, H Fireman
Rickman, G Fireman
Roberts, G Fireman
Rous, A Plumber
Rudd, Henry Storekeeper
Sangster, C Fireman
Saunders, T Fireman
Saunders, W Fireman
Saunders, W Trimmer
Scott, Archibald Fireman
Scott, Fred Greaser
Self, A Greaser
Self, E Fireman
Senior, Harry Fireman
Shea, Thos Fireman
Sheath, F Trimmer
Shepherd, Jonathan Junior second assistant engineer
Shiers, Alfred Fireman
Shilaber, C Trimmer
Skeats, W Trimmer
Sloan, P Chief electrician
Small, William Leading fireman
Smith, E Trimmer
Smith, James M Junior fourth engineer
Smither, H Fireman
Snellgrove, G Fireman
Snooks, W Trimmer
Snow, E Trimmer
Sparkman, H Fireman
Stafford, M Greaser
Stanbrook, Augustus Fireman
Steel, R Trimmer
Stocker, H Trimmer
Street, A Fireman
Stubbs, H Fireman
Sullivan, S Fireman
Taylor, J Fireman
Taylor, James Fireman
Taylor, T Fireman
Taylor, William Henry Fireman
Thomas, J Fireman
Thompson, John Fireman
Threlfall, Thomas Leading fireman
Thresher, G Fireman
Tizard, A Fireman
Toung, F Fireman
Tozer, J Greaser
Triggs, R Fireman
Turley, R Fireman
Veal, A Greaser
Vear, H Fireman
Vear, W Fireman
Ward, Arthur Junior fourth assistant engineer
Ward, J Leading fireman
Wardner, F Fireman
Wateridge, E Fireman
Watson, W Fireman
Webb, S Trimmer
Webber, F Leading fireman
White, Alfred Greaser
White, Alfred Electrician
White, F Trimmer
White, William George Trimmer
Williams, E Fireman
Wilson, Bertie Senior second assistant engineer
Wilton, William Trimmer
Witcher, A Fireman
Witt, F Trimmer
Witt, H Fireman
Woodford, H Greaser
Woods, H Trimmer
Wyeth, J Fireman
Young, Francis Firema

 

Victualling Crew

Survivors are Underlined

Abbott, E Pantryman
Ahier, P Saloon steward
Akerman, J.Assistant pantryman
Akermann, A.Steward
Allan, F.Lift attendant
Allan, R Bedroom steward
Allaria, Baptiste

Assistant waiter
Allen, E. Scullion
Allsop, F. Saloon steward
Anderson, W. Bedroom steward
Andrews, Charles E. Assistant steward
Ashcroft, A Clerk
Ashe, H steward
Aspelagi, G Assistant plateman
Ayling, E. Assistant vegetable cook
Back, C Assistant attendant
Baggott, A Saloon steward
Bagley, E Saloon steward
Bailey, G Saloon steward
Ball, Percy Plate washer
Banfi Waiter
Barker, A Assistant baker
Barker, E Saloon steward
Barker, Reginald L Second Purser
Barker, T Assistant butcher
Barlow, G Bedroom steward
Barnes, W Assistant baker
Barrett, A Bell boy
Barringer, A Saloon steward
Barrow, H Assistant butcher
Barrows, W Saloon steward
Barton, S Steward
Basilico, G Waiter
Baxter, F Linen keeper
Baxter, H. R Steward
Bazzi, L Waiter
Beedman, G Bedroom steward
Beere, William Kitchen Porter
Belford, Walter Chief night baker
Benhem, T Saloon steward
Bennett, Mrs Stewardess
Bernardi, B Assistant waiter
Berthold, Florentini Assistant scullery man
Bessant, E Baggage master
Best, E Saloon steward
Beux, D Assistant waiter
Bietrix, G Sauce cook
Bishop, W Bedroom steward
Bliss, Miss Stewardess
Blumet, J Plateman
Bochet, G Second waiter
Bochetez, J Assistant chef
Bogie, L Bedroom steward
Bolhens, H Larder cook
Bond, W Bedroom steward
Boothby, W Bedroom steward
Boston, W Assistant deck steward
Boughton, E Saloon steward
Bowker, Miss Little Cashier
Boyd, J Saloon steward
Boyes, H Saloon steward
Bradshaw, J Plate washer
Brewster, G. H Bedroom steward
Bride, Harold Second Marconi operator
Bristow, Robert C Steward
Bristowe, H Saloon steward
Brookman, J Steward
Broom, H Bath steward
Broome, Athol Assistant veranda cafe
Brown, Edward Saloon steward
Brown, W Saloon steward
Buckley, H Assistant vegetable cook
Bull, W Scullion
Bully, H Boots
Bunmell, F Plate washer
Burgess, Charles Extra third baker
Burke, R Lounge attendant
Burke, William Saloon steward
Burr, E Saloon steward
Burrage. A Plates
Butt, Robert Saloon steward
Butterworth, J Saloon steward
Byrne, J Bedroom steward
Campbell, D. S Clerk
Carney, William Lift attendant
Cartwright, J Saloon steward
Casswill, C Saloon steward
Caton, Miss Turkish Bath attendant
Caunt, W Grill cook
Cave, Herbert Saloon steward
Cecil, C Steward
Chapman, J Boots
Charboison, A Roast cook
Charman, John Saloon steward
Cheverton, W. F Saloon steward
Chitty, G Steward
Chitty, G Assistant baker
Christmas, H Assistant steward
Clark, T Bedroom steward
Coleman, A Saloon steward
Colgan, J Scullion
Collins, John Scullion
Conway, P Saloon steward
Cook, George Saloon steward
Coombs, C Assistant cook
Corben, E. T Assistant printer
Cornaire, M Assistant roast
Coutin, A Entree cook
Cox, Denton Steward
Crafter, F Saloon steward
Crawford, Alfred Bedroom steward
Crisp, H Saloon steward
Crispin, W steward
Crosbie, J. B Turkish Bath attendant
Crovelle, Louis Assistant waiter
Crowe, George F Saloon steward
Crumplin, C Bedroom steward
Cullen, C Bedroom steward
Cunningham, Andrew Bedroom steward
Daniels, S Steward
Dashwood, W Saloon steward
Davies, Gordon Bedroom steward
Davies, J Extra second baker
Davies, R. J Saloon steward
De Breucq, M Assistant waiter
Dean, G Assistant steward
Deeble, A Saloon steward
Denison, Purser
Dennarsico Assistant waiter
Derrett, A Saloon steward
Deslands, P Saloon steward
Desvernini, L Assistant pastry
Dineage, J Saloon steward
Dodd, George Chief second steward
Dolby, J. Reception room attendant
Donati, Italio Assistant waiter
Donoghue, F Bedroom steward
Dornier, S Assistant fish
Doughty, W Saloon steward
Dunford, W Hospital steward
Dyer, W Saloon steward
Edbrooke, F Steward
Ede, G. B Steward
Edge, F Deck steward
Edwards, C Assistant pantryman
Egg, W. H Steward
Ellis, J Assistant vegetable cook
Ennis, W

Turkish Bath attendant
Etches, Henry Samuel Bedroom steward
Evans, George Saloon steward
Evans, George Steward
Fairall, H. Saloon steward
Fanette, M. Assistant waiter
Farrendon, E. Confectioner
Faulkner, William Bedroom steward
Fei, Carlo Sculleryman
Fellows, A. Assistant boots
Feltham, G. Vienna
Fenton, F. Saloon steward
Finch, H. Steward
Fletcher, P. W. Bugler
Foley, W. C. Steward
Ford, E Steward
Ford, F. Bedroom steward
Fox, W. T Steward
Frankin, A Saloon steward
Freeman, Ernest E. S Deck steward, Ismay's Secretary
Fropper, R Saloon steward
Gatti, L Manager
Geddes, R Bedroom steward

Gibbons, J. W. Saloon steward
Gilardino, V. Waiter
Giles, J Second baker
Gill, P Ship's cook
Gold, Mrs Kate Stewardess
Gollop, C Assistant cook
Goshawk, A Saloon steward
Gregson, Miss Stewardess
Gros, Claude G Assistant coffee man,
Gullio, Casali Waiter
Gunn, J Assistant steward
Guy, J Assistant boots
Halford, R Steward
Hall, F Scullion
Halloway, S Assistant clothes presser
Hamblyn, Ernest William Bedroom steward
Hamilton, E Assistant S. R. steward
Harding, A Assistant bedroom steward
Hardwick, R Kitchen porter
Hardy, John Chief second class steward

Harris, C. H. Bell Boy
Harris, C. W. Saloon steward
Harris, E Assistant pantryman
Harrison, A Saloon steward
Hart, John Edward Third class steward
Hartnell, Frederick Saloon steward
Hatch, H Scullion
Hawkesworth, John Saloon steward
Hawksworth, W Assistant deck steward
Hayter, A Bedroom steward
Helnen, J Saloon steward
Hendy, E Saloon steward
Henry, W Assistant boots
Hensford, J Assistant butcher
Hewett, T Bedroom steward
Hill, H Steward
Hill, J Bedroom steward
Hinckley, G Baths
Hines, G Third baker
Hiscock, S Plate washer
Hoare, Leo Saloon steward
Hogg, C Bedroom steward
Hogue, E Plate washer
Holland, T Assistant reception room attendant
Hopkins, F Plate washer
House, W Saloon steward
Howell, A Saloon steward
Hughes, H Assistant second steward
Humby, F Plates
Humphreys, H Assistant steward
Hutchinson, J Vegetable cook
Hylands, Leo J Steward
Ide, H Bedroom steward
Ingrouville, H Steward
Ings, W Scullion
Jackson, H Assistant boots
Jaillet, H Pastry cook
Janaway, W Bedroom steward
Janin, C Soup cook
Jeffery, W Controller
Jenner, H Saloon steward
Jenson, C. V Saloon steward
Jessop, Miss Violet Stewardess
Johnson, H Assistant ship's cook
Johnson, James Saloon steward
Jones, A Saloon steward
Jones, A Plates
Jones, H Roast cook
Jones, Reginald V Saloon steward
Jouanmault, G Assistant sauce
Joughin, Charles Chief baker
Keene, P Saloon steward
Kelland, T Library
Kennell, C Heb cook
Kerley, W. T Assistant steward
Ketchley, H Saloon steward
Kieran, M. Assistant storekeeper
Kiernan, James W. Chief third class steward
King, A. Lift attendant
King, Ernest Purser clerk
King, G. Scullion
Kingscote, W. F. Saloon steward
Kitching, A. Saloon steward
Klein, H. Barber
Knight, George Saloon steward
Knight, L. Steward
Lacey, Bert W. Assistant steward
Lake, W. Saloon steward
Lane, A. E. Saloon steward
Latimer, Andrew J. Chief steward
Lavington, Miss Stewardess
Lawrence, A. Saloon steward
Leader, A. Assistant confectioner
Leather, Mrs Elizabeth Stewardess
Lefever, G. Saloon steward
Leonard, M. Steward
Levett, G Assistant pantryman
Lewis, Arthur Steward
Light, C. Plate washer
Littlejohn, A. Saloon steward
Lloyd, H. Saloon steward
Lock, A. Assistant cook
Longmiur, J. Assistant bedroom steward
Lovell, J. Grill cook
Lucas, W. Saloon steward
Lydiatt, C. Saloon steward
Mabey, J. Steward
MacKay, Charles D Saloon steward
MacKie, G. Bedroom steward
Major, E. Bath steward
Mantle, R. Steward
Marks, J. Assistant pantryman
Marriott, J. W. Assistant pantryman
Marsden, Miss Stewardess
Martin, A. Scullion
Martin, Miss Second cashier
Martin, Mrs. Stewardess
Mattman, A Ice man
Mauge, Paul Chef's assistant
Maynard, John Entree cook
Maytum, Alfred Chief butcher
McCarty, F. Bedroom steward
McCawley, T. W. Gymnasium
McElroy, Herbert Walter Purser
McGrady,JamesSaloon steward
McLaren, Mrs. Stewardess
McMicken, A. Saloon steward
McMullen, J. Saloon steward
McMurray, W. Bedroom steward
Mellor, A. Saloon steward
Middleton, M. V. Saloon steward
Mills, C. Assistant butcher
Mishellany, A. Printer
Monoros, J. Assistant waiter
Monteverdi, J. Assistant entree
Moore, A. Saloon steward
Morgan, W. Assistant storekeeper
Morris, F. Bath steward
Moss, William Saloon steward
Mullen, T. Steward
Muller, L. Interpeter
Nannini, F Head waiter
Neale, H. Assistant baker
Nicholls, T. Saloon steward
Nichols, A. Steward
Nichols, W. Assistant steward
O'Connor, T. Bedroom steward
Olive, E. R. Clothes presser
Orpet, W. Saloon steward
Orr, J. Assistant vegetable cook
Osborne, W. Saloon steward
Owens, L. Assistant steward
Pacey, R. Lift attendant
Pacherat, J. Assistant larder
Paintin, J. Arthur Captain's steward
Parsons, E. Chief storekeeper
Parsons, R. Saloon steward
Pearce, A. Steward
Pearcey, Albert Victor Third class pantryman
Pedrini, Alex Assistant waiter
Pennell, F. Bath steward
Penny, W. Assistant steward
Penrose, J. Bedroom steward
Perkins, L. Telephone operator
Perotti, Alfonsi Assistant waiter
Perrin, W. Boots

Perriton, H Saloon steward
Petrachio, A Assistant waiter
Petrachio, S Assistant waiter
Petty, Edwin Henry Bedroom steward
Phillimore, Harold Saloon steward
Phillips, J Storesman
Phillips, John George First Marconi operator
Piatti, L Assistant waiter
Piazza, P Waiter
Platt, W Scullion
Poggi, E Waiter
Pook, R Assistant bedroom steward
Port, F Steward
Prentice, Frank M Assistant storekeeper
Price, E Barman
Prideaux, J. A Steward
Prior, H. J Steward
Pritchard, Mrs Stewardess
Proctor, Chester Chef
Pryce, W Saloon steward
Pugh, Alfred Steward
Pusey, J Saloon steward
Randall, F Saloon steward
Ransom, James First Class steward
Ratti, E Waiter
Ray, Frederick Dent Saloon steward
Reed, C Bedroom steward
Revall, W Saloon steward
Ricardona, R Assistant waiter
Rice, J. R Clerk
Rice, P Steward
Ricks, Cyril S Assistant storekeeper
Ridout, W Saloon steward
Rigozzi, A Waiter
Roberts, F Third butcher
Roberts, H Bedroom steward
Roberts, Mrs Stewardess
Robertson, G Assistant steward
Robinson, J Saloon steward
Robinson, Mrs Annie Stewardess
Rogers, E. J Assistant storekeeper
Rogers, M Saloon steward
Ross, R Scullion
Rotto, Angelo Waiter
Waiter Rousseau, P Chef
Rowe, M Saloon steward
Rule, Samuel J Bath steward
Rummer, G Saloon steward
Russell, R Saloon steward
Ryan, T Steward
Ryerson, W. E Saloon steward
Sacaggi, G Assistant waiter
Salussolia, Giovenz Glass man
Samuels, W Saloon steward
Saunders, D. E Saloon steward
Savage, C. J Steward
Scavino, C Carver
Scott Assistant boots
Scovell, R Saloon steward
Sedunary, Sidney Steward
Sesea, Gino Waiter
Sevier, W Steward
Seward, H Pantryman
Shaw, H Scullion
Shea, J Saloon steward
Siebert, Sidney C Bedroom steward
Simmonds, A Scullion
Simmons, F. G Saloon steward
Simmons, W Pass cook
Skinner, E Saloon steward
Slight, H. J Steward
Slight, W Larder cook
Sloan, Miss Mary Stewardess
Slocombe, Mrs Maud Turkish Bath attendant
Smillie, J Saloon steward
Smith, C Bedroom steward
Smith, C Scullion
Smith, F Assistant pantryman
Smith, J Assistant baker
Smith, Miss Stewardess
Smith, R. G Saloon steward
Snape, Mrs Stewardess
Stagg, J. H Saloon steward
Stap, Miss Sarah Agnes Nurse
Stebbing, S Chief boots
Stewart, John Veranda cafe
Stone, E Bedroom steward
Stone, E Bedroom steward
Stroud, E. A Saloon steward
Stroud, H Saloon steward
Strugnell, J Saloon steward
Stubbings, H Cook and mess
Swan, W Bedroom steward
Symonds, J Saloon steward
Talbot, George Fredrick Charles Steward
Taylor, C Steward
Taylor, L Turkish Bath attendant
Taylor, W Saloon steward
Terrell, F Assistant steward
Testoni, Ercole Assistant glass man
Thayler, M Steward
Thessinger, A Bedroom steward
Thomas, A. C Saloon steward
Thomas, B Saloon steward
Thompson, H Second storekeeper
Thorley, W Assistant cook
Tietz, C Kitchen porter
Toms, F Saloon steward
Topp, T Second butcher
Tucker, B Second pantryman
Turner, G. F Stenographer
Turner, L Saloon steward
Turvey, C Page boy
Urbini, R Waiter
Valassori, Ettera Waiter
Veal, T Saloon steward
Vicat, J Fish cook
Vilvarlarge, P Assistant soup
Vine, H Assistant controller
Vioni, R Waiter
Voegelin, H Coffeeman
Wake, S Assistant baker
Wallis, Mrs Matron
Walpole, John Chief pantryman
Walsh, Miss Stewardess
Ward, E Bedroom steward
Ward, P Bedroom steward
Ward, William Saloon steward
Wareham, R Bedroom steward
Warwick, F Saloon steward
Watson, W Bell boy
Weatherstone, T Saloon steward
Webb, Brooke Smoke-room steward
Weikman, August H Barber
Welch, W. H Assistant cook
Wheat, Joseph Thomas Assistant second steward
Wheelton, E Saloon steward
White, A Assistant barber
White, J G. H. steward
White, L Saloon steward
Whitely, Thomas saloon steward
Whitford, A Saloon steward
Widgery, James Baths
Williams, A Assistant storekeeper
Williams, W Assistant steward
Willis, W Steward
Wiltshire, W Assistant butcher
Windebank, J sauce cook
Witter, James Second class smoke-room steward
Wittman, H Bedroom steward
Wood, J. T Assistant steward
Wormald, T Saloon steward
Wrapson, H Assistant pantryman
Wright, Fredrick Racquet-court attendant
Wright, W G. H. steward
Yearsley, H Saloon steward
Yoshack, J Saloon steward
Zarracchi, L Wine butler

Top of Page

Deck Crew 

Survivors are underlined

Anderson, J Able bodied seaman
Archer, Ernest Able bodied seaman
Bailey, W Master at arms
Boxhall, Joseph Grove Fourth Officer
Bradley, F Able bodied seaman
Brice, W Able bodied seaman
Bright, Arthur John Quartermaster
Buley, Edward J Able bodied seaman
Church, G Able bodied seaman
Clench, Fredrick Able bodied seaman
Clench, G Able bodied seaman
Crouch, F Able bodied seaman
Davis, Stephen J Able bodied seaman
Evans, Alfred Frank Lookout
Evans, Frank O Able bodied seaman
Fleet, Fredrick Lookout
Foley, Jack Storekeeper
Forward, J Able bodied seaman
French, William
Hagan, John Able bodied seaman
Haines, Albert Boatswain's mate
Harder, William Window cleaner
Hemmings, Samuel Ernest Lamptrimmer
Hitchens, Robert Quartermaster
Hogg, George Alfred Lookout
Holman, H Able bodied seaman
Hopkins, Robert Able bodied seaman
Horswill, Albert Edward James Able bodied seaman
Humphreys, James Quartermaster
Hutchinson, John H Joiner
Jewell, Archie Lookout
Jones, Thomas Able bodied seaman
King, T. W Master-at-arms
Lee, Reginald Robinson Lookout
 

Lightoller, Charles Herbert Second officer
Lowe, Harold Godfrey Fifth officer
Lucas, William Able bodied seaman
Lyons, William H Able bodied seaman
Matherson, D Able bodied seaman
Mathias, M Mess-room steward
Maxwell, John Carpenter
McCarthy, W Able bodied seaman
McGough, James (Paddy) Able bodied seaman
Moody, James Pell Sixth officer
Moore, George Able bodied seaman
Murdoch, William McMaster First officer
Nichols, Alfred Boatswain
O'Loughlin, William F. H Surgeon
Olliver, Alfred Quartermaster
Osman, Frank Able bodied seaman
Parks, Sam Seaman
Pascoe, C. H Able bodied seaman
Perkis, Walter J Quartermaster
Peters, W. C Able bodied seaman
Pigott, P Able bodied seaman
Pitman, Herbert John Third officer
Poigndestre, John Able bodied seaman
Rowe, George Thomas Quartermaster
Sawyer, R. J Window cleaner
Scarrott, Joseph Able bodied seaman
Simpson, J. Edward Assistant surgeon
Smith, Edward John Captain
Smith, W Able bodied seaman
Symons, George Lookout
Tamlyn, Fredrick Mess-room steward
Taylor, C Able bodied seaman
Terrell, Bertram Able bodied seaman
Weller, William Able bodied seaman
White, Ralph Able bodied seaman
Wilde, Henry Tingle Chief officer
Wynn, Walter Quartermaster

 

 

TITANIC BAND
Employed by Messers C.W. and F.N. Black of Liverpool

Brailey, Theodore Pianist
Bricoux, Roger Cellist
Clarke, J. Fred C Bass violist
Hartley, Wallace Henry Bandmaster
Hume, John (Jock) Law First violinist
Krins, George Violist
Taylor, Percy, C Cellist
Woodward, J. W Cellist

POSTAL CLERKS

Gwinn, William Postal clerk
March, John Starr Postal clerk
Smith, John Richard Jago Postal clerk
Williamson, James Bertram Postal clerk
Woody, Oscar S Postal clerk